Laikas vasaros stovykloje Ukrainos vaikams ir jų tėvams padeda atrasti būdą iškalbėti savo skausmą

Laikas vasaros stovykloje Ukrainos vaikams ir jų tėvams padeda atrasti būdą iškalbėti savo skausmą iliustracija

„SOS vaikų kaimai“ organizuojamos vasaros stovyklos – tai unikali galimybė karo pabėgėliams iš Ukrainos suteikti visapusišką patirtį, kurioje dera asmenybės ugdymas, bendruomeniškumas, švietimas ir kultūriniai mainai. Stovyklos patirtis skatina asmeninį augimą ir empatiją ne tik dalyviams, bet ir jų organizatoriams.
„SOS vaikų kaimai“ organizuojamos vasaros stovyklos suteikia visokeriopą naudą ukrainiečių šeimoms. Būdami prie Baltijos jūros karo alinamos šalies vaikai labiau atsipalaiduoja, o tai padeda atsikvėpti ir jų tėvams, kurie į stovyklą vyksta kartu. Lietuvos pajūryje pamirštami kasdieniai rūpesčiai, o pasikeitusi aplinka kiek apmažina trauminį poveikį: „Vaikai pradeda elgtis kaip vaikai, komunikuoja, juokiasi, verkia, pykstasi ir taikosi“, – teigė „SOS vaikų kaimai“ ekstremalių situacijų vadovė Renata Aleknienė.

Didžiausi iššūkiai – laikas ir vieta

Skubioji parama bei pagalba ukrainiečių šeimoms suteikiama nuo pat karo pradžios. Pati vasaros stovyklų idėja skirta Ukrainos vaikams kilo savaime. Anot Renatos Aleknienės – „Artėjant vasarai buvo reikalingas užimtumas vaikams, taip ir atsirado vasaros stovyklos. Laikas stovyklose galėjo pagelbėti šeimoms susitvarkyti su psichologiniais iššūkiais“.
Organizuojant stovyklas neapsieita ir be iššūkių: „Pagrindiniai iššūkiai buvo laikas ir nuolatinis dalyvių pasikeitimas. Dar prie iššūkių prisidėjo ir vieta – Baltijos jūra. Didžioji dalis ukrainiečių šeimų atvyko iš šiltesnių kraštų, kur vidutinė temperatūra vasarą siekia gerokai aukščiau 30 laipsnių karščio, todėl jiems Baltijos jūra buvo graži, tačiau labai šalta. Kitas iššūkis – nerimas iš ukrainiečių šeimų, kuris buvo didesnis nei įprastai – kai kuriems stovykla priminė relokaciją iš jų namų.“ – pasakoja Renata Aleknienė.

Iškalbėjo jūrai savo nerimą ir skausmą

Nors „SOS vaikų kaimai“ nuo pat karo pradžios rūpinasi Ukrainos vaikais ir šeimomis, tačiau vasaros stovyklos išsiskiria atradimų gausa ir asmenybės augimo liudijimais.
„Praeitą vasarą su šeimomis į stovyklą išvykome pirmą kartą. Tuokart galimybę važiuoti į stovyklą galėjome suteikti 70 ukrainiečių, t. y. apie 20 įvairios sudėties ir poreikių šeimų. Vasaros stovyklų projektas ypatingas tuo, kad buvo nemažai netikėtų atradimų prie jūros – pagautos ir paragautos Baltijos jūros krevetės, suskaičiuoti visi laivai, įplaukiantys į Klaipėdos uostą, stebėta kormoranų migracija. Stovyklos padėjo auginti bendruomeniškumo jausmą – vaikai susirado naujų draugų, o tėvai atrado bendraminčių. Stovyklos metu visi dalyviai rado būdą iškalbėti jūrai savo nerimą, džiaugsmą ir skausmą dėl įvykių gimtinėje. Mums kaip organizatoriams buvo labai šilta stebėti ir tapti tokių transformacijų dalimi. Tada stovyklos finansavimo bei organizavimo procedūros ir sunkumai nublanksta“, – prisiminimais dalinosi Renata Aleknienė.

Diena vasaros stovykloje – žadinantis mankštos gongas ir vakarai prie laužo

Diena vasaros stovykloje paprastai vyksta pagal tvarkaraštį, kad stovyklautojai galėtų užsiimti įvairia veikla ir patirti įvairių įspūdžių.

„Stovyklos veikla prasideda tik atmerkus akis. Nors prie jūros norisi ilgiau pamiegoti, tačiau stovykloje visada atsiranda vyturiukas, kuris 7 val. ryto muša mankštos gongą. Po švaros procedūrų visa stovykla pusryčiauja, vėliau išsiskirsto įvairiausių veiklų kryptimis – meno dirbtuvės, vykimas surinkti priemonių meno dirbtuvėms, orientaciniai žygiai į Olando kepurę bei paplūdimiu link Palangos, kur stovyklautojai ieško lobio. Po žygio visada laukia sotūs pietūs ir mažiausių vaikų pogulis, origami veikla stovyklos įamžinimui. Mamos taip pat turi laiko pailsėti nuo rutinos per mamų valandėlę. Šiuo laiku su vaikais užsiima stovyklos vadovai. Stovyklos paaugliai turi savo kampelį, kur gali pasidalinti mintimis. Pats kampelis yra ant jūros kranto, kuris vadinasi „kalbos apie viską ir apie nieką“. Po dienos veiklų seka vakarienė bei vakaro pokalbis prie laužo su kavos ar arbatos puodeliu ir zefyriukais“, – pasakojo Renata Aleknienė.

Džiaugiamės suteikiama pagalba

„Džiaugiamės kiekviena galimybe, kai galime suteikti kuo įvairesnę pagalbą vaikams bei jų šeimoms. Stovyklos ne išimtis, kad įgyvendintume įvairias idėjas į pagalbą pasitelkiame Lietuvos žmones bei verslus – kviečiame tapti socialiai atsakingais bei prisidėti prie „SOS vaikų kaimų“ Šiemet dalį stovyklų Ukrainos ir Lietuvos vaikams padeda įgyvendinti „General Financing bankas“.“ – sako verslo projektų vadovė Justina Kirdeikė.

„Labdaros ir paramos fondą „SOS vaikų kaimų Lietuvoje draugija” palaikome jau kelis metus. Pagalba sudėtingose situacijose augantiems vaikams yra viena iš banko socialinės atsakomybės krypčių, o ši organizacija prisiima atsakomybę rūpintis tais vaikais, kurie negali augti socialiai tvirtose šeimose, taip pat nuo karo Ukrainoje pradžios padeda ukrainiečių šeimoms. Tikime, jog kartu galime padaryti teigiamą pokytį visuomenėje ir jau ne pirmus metus prisidedame skirdami paramą jų globojamų vaikų vasaros stovykloms apmokėti. Džiaugiamės girdėdami atsiliepimus, jog stovyklos padeda lavinti vaikų įgūdžius, praplečia akiratį, skatina komandiškumą ir padeda psichologiškai atsigauti po patirtų sunkumų,“ – sako „General Financing banko“ generalinis direktorius Justinas Muleika.

Grąžinkime vaikams vaikystę

Tapkite šviesesnės ateities dalimi – padėkite mums grąžinti vaikams šeimą ir vaikystę paremdami SOS vaikus pasirinkta suma.

Noriu Padėti