Profesionali globa skinasi kelią Lietuvoje

Geg 31, 2017

Įstatymo pataisos, įteisinančios profesionalią globą Lietuvoje, gali būti priimtos jau šį pavasarį. Tokia žinia po šią savaitę vykusių trijų Seimo komitetų posėdžių pasidalino juose dalyvavusi organizacijos „SOS vaikų kaimai“ vadovė Liudovika Pakalkaitė.

„Šiuo metu vyksta diskusija dėl terminų ir apibrėžimų, todėl profesionalią globą įteisinančios pataisos dar nebus svarstomos neeilinėje Seimo sesijoje. Tačiau tai, jog jau šį pavasarį jos gali būti pateiktos Seimui balsuoti, yra didelė pergalė“, – „SOS vaikų kaimų“ surengtame susitikime su žurnalistais sakė L. Pakalkaitė.

Pasak jos, profesionali globa – vienintelė galimybė užtikrinti sudėtingomis sąlygomis augantiems vaikams saugią ir laimingą vaikystę. Tai, jog profesionalūs globėjai vaikus priima į savo šeimas, suteikia jiems jaukius namus, apsaugo tikrųjų tėvų globos netekusius mažylius nuo papildomos įtampos ir traumų, leidžia jiems gyventi ir vystytis pilnavertiškai.

Susitikime L. Pakalkaitė taip pat pristatė „SOS vaikų kaimų“ įgyvendinamą globos modelį, kuriuo raginamos sekti ir valstybinės institucijos.

Pasak specialistės, pirmasis žingsnis, siekiant išvengti vaiko atėmimo iš šeimos, turėtų būti jo poreikių tikrinimas vos tik pastebėjus šeimos patiriamus sunkumus. Kaip sunkumus organizacijos vadovė įvardijo skyrybas, emigraciją, ekonominį nepriteklių, priklausomybės ligas, smurtą, fizinės ir psichologinės sveikatos problemas.

Svarbu ir greita reakcija, sulaukus pranešimų apie galimą pavojų vaikui pagalbos telefonu 112. Pasak L. Pakalkaitės, šiandien jau visos institucijos sutaria, jog į tokius pranešimus turi būti reaguojama per 24 valandas.

Įvertinus vaiko poreikius ir pastebėjus, jog jie nėra patenkinami, L. Pakalkaitės teigimu, turėtų suveikti pagalbos šeimai ir vaiko apsaugos mechanizmas: specialistai imtųsi prižiūrėti šeimą ir padėti jai įveikti problemas bei integruotis į visuomenę. „SOS vaikų kaimai“ šiandien taip padeda daugiau nei 300 šeimų visoje šalyje.

Tais atvejais, kai vaiko raidai, gerovei ar saugumui šeimoje kyla grėsmė, jį tenka paimti – šioje vietoje itin svarbus profesionalių globėjų vaidmuo. Būtent jie saugo tėvų globos netekusį vaiką ir rūpinasi jo gerove, kol tikrieji tėvai atsistoja ant kojų arba vaikui randami nuolatiniai globėjai ar įtėviai.

Profesionaliais globėjais gali tapti visi, praėję trijų mėnesių kursus bet kurioje savivaldybėje. Profesionalus globėjas – pagal su „SOS vaikų kaimais“ sudarytą sutartį apmokama veikla.

Šiandien ši veikla dar neturi teisinio reglamentavimo, o tokių globėjų Lietuvoje – vos 17. Pasak L. Pakalkaitės, pradžiai jų reikėtų bent 1000, tačiau žinant, kad socialinės rizikos šeimose šiandien auga daugiau nei 20 tūkst. vaikų, ilgainiui tikriausiai nepakaktų ir jų.

Dalintis:


Vaikų istorijos

Aštuonmetė Aistė išmoko pasitikėti savimi ir ją supančiais žmonėmis

      Skaityti

Aistei šiandien – aštuoneri. Drauge su SOS broliais ir seserimis ji auga SOS vaikų kaime. Ankstyvoje vaikystėje praradusi tėvus, šiandien svarbiausiu žmogumi pasaulyje Aistė laiko SOS mamą Vilmą…

Padėjome artimiausio žmogaus netekusiam vienuoliktokui atsistoti ant kojų

      Skaityti

Jaunimo namai – užuovėja ir atrama pirmuosius savarankiškus žingsnius žengti mėginantiems sudėtingomis sąlygomis augusiems jaunuoliams. Čia specialistai padeda jiems mokytis gyventi savarankiškai…

„Oriflame kosmetika”: nuo rėmėjo iki partnerio

      Skaityti

Jau daugiau nei penkerius metus ištikimas mūsų draugas ir partneris – UAB „Oriflame kosmetika“. Drąsiai vadiname šį prekės ženklą ir jo komandos narius partneriais, nes tai, ką darome…

Visos naujienos