VAIKŲ DIENOS CENTRAI
„SOS vaikų kaimų Lietuvoje“ organizacijos pirmasis vaikų dienos centras (toliau – VDC) pradėjo veikti 2009 m. Vilniuje. Vėliau įkurti dar trys: Alytuje, Pivašiūnuose ir Šiauliuose. Šiuose centruose teikiama NEMOKAMA pagalba sunkumus patiriantiems vaikams, ugdomi socialiniai ir gyvenimo įgūdžiai: diegiami higienos, savitvarkos įpročiai, maisto ruošimo bei buities įgūdžių lavinimas, pagalba ruošiant pamokas.
VDC branduolį sudaro mokyklinio amžiaus vaikai: 7-18 metų. Po mokyklos beveik pusdienį vaikas leidžia laiką saugioje aplinkoje, kurioje gauna ne tik šilto maisto ir pagalbą namų darbų ruošoje, bet ir bendrauja su kitais vaikais, užsiima kūrybiškumą skatinančiomis veiklomis, mokosi socialinių įgūdžių. Čia vaikai yra apsupti rūpesčiu, dėmesiu bei meile, kurios, deja, ne visuomet sulaukia savo artimoje aplinkoje.
Vaikų dienos centrai glaudžiai bendrauja ir bendradarbiauja su mokyklomis, savivaldybių atstovais.
Ką vaikai veikia šiuose centruose?
VDC yra vykdomos įvairios edukacinės veiklos – fizinio ir smulkiosios motorikos lavinimo, sveikatos ir sveikatingumo, prevencinės, intervencinės, terapinės temos ir veiklos, kūrybiškumo, saviraiškos lavinimas ir pan. Šis sąrašas nėra baigtinis, nes vaikai (individualiai arba grupėse) nuolat mokosi ko nors naujo, apjungia keletą veiklų vienu metu. Pavyzdžiui, lipdymas yra ir kūrybinė veikla, ir sensorinė-taktilinė, ir lavinanti smulkiąją motoriką. O štai stalo žaidimai skatina vaikus sulaukti savo eilės, laikytis taisyklių, bendradarbiauti, išlaikyti dėmesį.
Be kasdienių veiklų organizuojamos ekskursijos-išvykos, žygiai, stovyklos. Dalyvaujama miesto ir draugų-rėmėjų renginiuose, konkursuose – pavyzdžiui, piešinių.
Kaip vaikai patenka į dienos centrus?
- Tėvai kreipiasi gavę specialisto rekomendacijas. Pavyzdžiui, vaiko gerovės komisijos, psichiatro, psichologo, vaiko raidos centro ar kt. specialistai dirbdami su vaiku ir šeima pamatė tokios paslaugos poreikį ir kažkur (pvz. vertinimo išvadose ar rekomendacijose) jį užrašė.
- Su šeima dirbantis socialinis darbuotojas, mokyklos pedagogai ar kt .įstaigų specialistai mato poreikį ir pasiūlo ar rekomenduoja.
- Kreipiasi lankančių ar lankiusių vaikų, šeimų draugai, pažįstami, giminės, kaimynystėje gyvenantys ir pan., kurie girdėjo teigiamų atsiliepimų apie mūsų veiklą.
Lankyti VDC gali kiekvienas. Norintieji turi užpildyti prašymą ir sulaukti sprendimo apie priėmimą arba nepriėmimą. Sprendžiama, ar šiuo metu yra vietos ir ar tikrai tam vaikui yra reikalinga tokia paslauga.
Kokia komanda dirba su vaikais?
VDC dirba socialiniai darbuotojai ir pedagogai. Pagal poreikį ir galimybes yra samdomi psichologai ir kt. specialistai. Visi darbuotojai privalo išmanyti vaiko psichologiją, vaiko raidos tarpsnius, prisirišimo teoriją, grupinio darbo ypatumus ir pan.
Komandoje dirba ir savanoriai, yra priimami studentai praktikantai. Vilniaus VDC veikloje dalyvauja ir savanoriai užsieniečiai, atvykstantys pagal Europos solidarumo korpuso programas.
Pagalba ne tik vaikui, bet ir šeimai
Nors VDC tiesioginis darbas yra su vaiku, nepamirštama ir šeima – konsultuojami tėvai vaikų auklėjimo klausimais, padedama surasti reikiamą pagalbą ir informaciją, pagal galimybes ir poreikį yra teikiama parama: dalinami maisto daviniai, higienos, mokyklinės priemonės, organizuojamos bendros vaikų ir tėvų veiklos.